hans christian andersen

Hans Christian Andersen – filozof (nie tylko) dla dzieci

Posted On
Posted By Daniel

Hans Christian Andersen to jeden z najsłynniejszych bajkopisarzy w dziejach. Jego nazwiskiem nazwano prestiżową nagrodę Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych IBBY. Nosi je także niezliczona liczba ulic, przeszkoli i szkół na całym świecie, a kopenhaski pomnik Małej Syrenki z baśni Andersena stał się chyba najlepiej rozpoznawalnym symbolem Danii. Na czym polegał fenomen człowieka, którego utwory przetłumaczono na ponad osiemdziesiąt języków?

Duński pisarz przyszedł na świat w 1805 r. w Odense. Początkowo nic nie zapowiadało jego oszałamiającej kariery. Ojciec Andersena był prostym szewcem, a jego matka, niewykształcona praczka, zmarła wskutek choroby alkoholowej. Opieką nad chłopcem zajmowała się babka, często odwiedzająca z młodym Andersenem jego chorego psychicznie, umieszczonego w przytułku dziadka. A jednak to właśnie swojej babci i jej opowieściom przyszły twórca zawdzięczał pierwsze fascynacje nieograniczonym światem baśni.

Skazany na sukces

Kreatywność Andersena nie pozwalała mu usiedzieć w miejscu już od najmłodszych lat. Marzył o karierze aktorskiej, swoich sił próbował również w szkole baletowej. Na swoim koncie miał nawet występy jako sopran w Teatrze Królewskim! Niestrudzone starania twórcze przyniosły wreszcie sukces w postaci królewskiego stypendium, które pozwoliły Andersenowi kontynuować naukę.

Dla dzieci czy dla dorosłych?

Co ciekawe, przyszły klasyk literatury dziecięcej początkowo wcale nie wiązał swojej przyszłości z pisarstwem dla najmłodszych, traktując je po macoszemu. Jego wydany pod pseudonimem debiut literacki ukazał się w 1822 r., a pierwsza sztuka teatralna pojawiła się siedem lat później. “Baśnie opowiedziane dla dzieci” wydano dopiero w 1835 roku! Zachęcony ich ogromnym powodzeniem pisarz tworzył je niemal do śmierci.

Piękno z morałem

Baśnie Hans Christian Andersena łączą przepiękną melancholię z ponadczasowymi treściami o charakterze moralnym. Sam autor wielokrotnie podkreślał ich wielowymiarowość, zaznaczając, że jego utwory zawierają treści dla dzieci, ale również warstwy przeznaczone dla dorosłego czytelnika. To właśnie filozoficzna i psychologiczna głębia baśni Andersena zapewniła temu pisarzowi trwałe miejsce w kanonie światowej literatury. W przepastnym dorobku duńskiego pisarza znajdują się takie znane wszystkim klasyki, jak choćby:
– Księżniczka na ziarnku grochu
– Dziewczynka z zapałkami
– Calineczka
– Królowa śniegu
– Brzydkie kaczątko
– Mała syrenka
– Krzesiwo
– Nowe szaty cesarza

 

Related Post