hans christian andersen

Twórca najpiękniejszych baśni na świecie

Posted On
Posted By Daniel

Bez wątpienia każdy z nas, przeczytał w swoim życiu jakąś baśń, a bardzo możliwe, że nawet nie jedną. Te fantastyczne, najczęściej w dodatku pięknie ilustrowane historie, zachwycały nas oryginalnością, ciekawymi wydarzeniami i i charakterystycznymi bohaterami. Do dziś budzą one sympatię ludzi na całym świecie.

Bajki piękne i mądre, które podbiły serce całego świata

Z pewnością nazwisko Andersena jest Wam znane. Hans Christian Andersen jest twórcą najpiękniejszych i najpopularniejszych baśni na świecie. Hans Christian Andersen urodził się w Odense, w Danii. Nie pochodził on z rodziny pisarzy, ale w bajkach zakochał się dzięki swojej babci, która opowiedziała mu wiele wspaniałych historii. Kilka z nich pisarz nawet wykorzystał w swoich baśniach. Co ciekawe początkowo miały być one skierowane do dorosłych, chciał bowiem, aby dostrzegano ich głębię – przesłanie, które zawierał w każdej z nich.

Pierwszy zbiór baśni wydano już prawie dwieście lat temu, bo w 1835 roku. Szybko przyniósł popularność Andersenowi, który przez lata pisał kolejne historie. Łącznie napisał ich ponad 160, a do jego najbardziej znanych dzieł należą: “Calineczka”, “Brzydkie Kaczątko”, “Królowa Śniegu”, “Mała Syrenka”, czy “Księżniczka na ziarnku grochu”.

Baśnie – cudowne bajki, które uczą, jak dobrze żyć

Baśnie Andersena to prawdziwy klasyk, który kochają ludzie na całym świecie. Jego dzieła przetłumaczono na 80 języków. Bajki te cechują przede wszystkim fantastyka – przejawiająca się magią, bądź nierealnymi postaciami, kontrastowe zestawienie odwiecznej walki dobra ze złem oraz morał. Uwielbiane za charyzmę, mądrość życiową, optymistyczne zakończenia dające nadzieję. To właśnie dzięki baśniom duńskiego pisarza, dzieci uczą się rozróżniać postawy dobre od złych, kształtując swoją moralność, ale także wzorując się na ulubionych bohaterów, mogą zauważyć, że nie warto nigdy się poddawać, że dobro wraca, a nadzieja umiera ostatnia.

Na podstawie zbioru baśni Andersena, powstało wiele kultowych i animowanych filmów, takich jak “Mała Syrenka”, czy wielki hit – “Kraina Lodu”, stworzony według “Królowej Śniegu”. Obie produkcje Walta Disneya otrzymały aż po dwie, prestiżowe nagrody filmowe – Oscary.

Related Post